מאמרים »

יהלום ?בין אמת לשקר.

יהלום ?בין אמת לשקר.

 

החזיקו ביד משקפת ונסו להבחין   
לפניכם צילומים של ארבעה יהלומים: האחד טבעי, השני – מטופל, השלישי – מטופל HPHT  והרביעי סינתטיCVD  התוכל להבדיל ביניהם?
קשה להבחין בין ארבעת היהלומים. למעשה, ניסיון להבחין ביניהם על פי התבוננות בצילומים בלבד הוא בבחינת משימה בלתי אפשרית. אוקיי. אני מודה בכך. כל הארבעה הם אותו היהלום.
אבל בואו נלך צעד אחד קדימה. האם היית יכול להבחין בין ארבעת היהלומים כמתואר לעיל אילו היית מחזיק ביהלומים אלה בידיך?

קניית יהלומים לרבנו מלווה בהרבה מאוד ערפל וחוסר ידיעה , שאנו קונים תכשיט יהלומים אנו נרצה לדעת שמחוץ לאיכות ולניקיון של היהלום באמת מכרנו לנו יהלום אמיתי וטבעי , שנוצר בעומק האדמה ולא עבר שום תהליך כימי חיצוני , ואכן הוא יהלום טבעי . במכוון לא בחרתי בחיקוי יהלום כמו זירקוניה,או דומיהם – אלה אינם יהלומים, כך שלא יהיו להם המאפיינים הפיזיקאליים של יהלומים טבעיים.

יהלומים הקטנים ויהלום מרכזי בתכשיטים  

לפעמים אנו נוטים לזלזל ולא להעריך נכונה את האבנים הקטנות שמשובצות מסביב לתכשיט אלא רק את אבן המרכזית ולא לשאול ודעת, ולצערנו כיום משובצים יהלומים שאינם טבעיים אלא יהלומים סינטטייםCVD ויהלומים HPHT שהם יהלומים שעלותם זולה בהרבה , והם נמכרים בחניות כיהלומים טבעיים , אפילו בעלי החניות בעצמם אינם יכולים לדעת האם היהלומים אלו הם CVD או HPHT אלא אם כן בוצע בדיקת מעבדה או שיש ברשותם ציוד מכני שבודק יהלומים סינטטים. הרבה פעמים מנצלים את חוסר הידיעה שלנו כלקוחות ולא מסבירים ולא אומרים כי אנו לא שואלים את שאלות הנכונות . דין יהלום קטן כדין יהלום גדול , המחיר והאיכות שאנו משלמים צריכה להיות על היהלומים הטבעיים.

מהו יהלום מטופל?

יהלום מטופל הוא יהלום אשר נכרה במכרה יהלומים כמו "חבריו" היהלומים הטבעיים אולם בנוסף עבר טיפול מלאכותי שנועד לעלות את רמת הניקיון בגלל היותו יהלום שקיימים בו פגמים רבים וגדולים אשר ניתן להבחין בהם בעין בלתי מזיינת  , כן נכנסת טכנולוגיה , אשר מבצעת תהליך טיפול  ביהלום , מנקים תחילה את הפגמים הפנימיים על ידי שטיפות מאסיביות והרתחה עמוקה של היהלום . לאחר מכן ממלאים אתת הפגמים בכמות מיקרוסקופית של חומר שקוף בעל מאפיינים אופטיים של שבירת אור אשר כמעט זהים לאלה של יהלום טבעי או קודחים בלייזר ביהלום ומנקים את הנקודות השחורות . התוצאה – אותו יהלום , אשר היה בעל פגמים משמעותיים נראה נקי יותר .

מהו יהלום מטופל צבע HPHT?

גם כאן נכרה במכרה יהלומים כמו "חבריו" היהלומים הטבעיים אולם בנוסף עבר טיפול מלאכותי. יהלום HPHT הוא יהלום שעבר התאמת צבע באמצעות לחץ וטמפרטורה גבוהים. התהליך נעשה בדרך כלל ביהלומים חומים וצהובים, ההופכים לאחר התהליך לבעלי צבע לבן גבוה. יהלומים המוכנסים לתהליך חייבים להיות באיכות טובה, משום שאם לא כן עלולים החום והלחץ הגבוהים לגרום לשבירתם. תהליך מסוג זה יכול להעלות את ערך האבן במידה ניכרת.
כיוון שהמחיר  של יהלום מבוסס על נדירות, ערכם הכספי של יהלומים שצבעם נוצר כתוצאה מתהליך מלאכותי נמוך יותר מיהלומים בלתי מטופלים באותו הצבע. על כן, בכל עת שמציעים יהלום שעבר טיפול לשיפור הצבע באמצעות HPHT יש לחשוף את עובדת הטיפול.
משקפת   לא תגלה את עובדת הטיפול ,נדרש ציוד מיוחד כדי להראות את השינויים שחלו במבנה היהלום כתוצאה מהתהליך.

מהו יהלומים סינטטיים CVD?

בניגוד לאחרים יהלומיםcvd  ,הם אינם יהלומים טבעיים אם בכלל אפשר לקרוא להם יהלומים , הם נוצרים במעבדה בתנאי לחץ גבוהים ועל ידי שיטה זו בעצם מגדלים את היהלום אם תוכנות מאוד דומות ליהלום אבל הוא אינו יהלום טבעי ואין לו זיקה לתהליך הכרייה והיוצרות של היהלום כפי שקורה מאז בריאת העולם . יצרני היהלומים הסינטטיים מנסים לטשטש את הפערים ולנסות לדמות לנו שכיהלום טבעי ,בנוסף ישנם סוחרי יהלומים שמערבבים  סחורות של יהלומים טבעיים ויהלומים סינטטיים ביחד על מנת להוזיל את היהלומים הטבעיים , ישנו אפשרות שמוכרי התכשיטים  לא מודעים בכלל שקיימים אצלם יהלומים סינטטיים , ואנו כלקוחות קונים יהלומים לא אמתיים במחיר של יהלום טבעי .תופעה זה קיימת בעיקר ביהלומים הקטנים שקשה מאוד להבדיל ולבדוק ובגלל שאנו כלקוחות נוטים לזלזל באיכות האבנים הקטנות, מנצלים סוחרים את הפריצה הזו ומשווקים  יהלומים קטנים שהם אינם יהלומים טבעיים . ולכן אנו צרכים להיות ערניים ולשאול את השאלות .

אז מה עושים ואיך קונים נכון ?

קודם אנו צריכים להיות מודעים לבעיות זה כבר חצי מהפתרון , ולכן לפני שקונים יהלומים מחנות יהלומים אנו נשאל מספר שאלות ונרצה לקבל תשובות ומסמכים ברורים .

יהלומים קטנים – צריך לשאול האם אלו יהלומים טבעיים ב100 אחוז ולא להסתפק באמירה זה "יהלומים" אלא נבקש לשמוע את המילה "טבעי במאה אחוז" .
נשאל האם יצרן תכשיטים שסיפק למוכר את היהלומים הביא אימו תעודה או מסמך בדיקה שכול היהלומים אצלו טבעיים ולא מעורבים CVD, HPHT  .
נצפה שהמוכר ידע ויהיה בקיא בתחומים ובמושגים של CVD,HPHT , מטופל וכו , אם  המוכר נשאל והוא מתחמק או אינו מבין על מה מדובר , לא נקנה בה . לשאלות שתשאלו מגיע לכם בעניין זה לקבל תשובות ברורות וחדות .
נבקש תעודה חתומה  שמצהיר בנוסף לאיכות ולניקיון על היותם של יהלומים טבעיים .
יהלומים מעל גודל 0.30 נבקש לקבל תעודה של מכון גמולוגי בינלאומי שמצהיר על איכות וניקיון וכמובן על היותם יהלום טבעי ב100 אחוז . 
עסק של תכשיטי יהלומים שמיצר תכשיטי יהלומים , שמכבד את עצמו מחזיק מכישור גמולוגי לאיתור ואיבחן יהלומים CVD,HPHT.

לסיכום

לפני החגים שאנו רוצים סוף סוף להתחדש בתכשיט לחג ועד שעמלנו עמל רב נרצה לקבל תמורה טובה ונאותה לכסף ולתכשיט שנקנה שנוכל ליהנות ממנו , לכן לפני שקונים בודקים כמה מוניטין יש לעסק הזה , האם הוא מתעסק ביצור תכשיטי יהלומים וזה עיסוקו בתחום והוא מקצועי . יהלומים הם תחום ששנים רבות שרב נסתר על הגלוי ולכן אנו נרצה להיות מודעים לקניה טובה ואמינה ומצד שני גם תכשיט יפה ומעוצב .

הפרטים נשלחו. תודה!