טיפים לקניית יהלום »

דגשים לקניית יהלום - Diamond The 4 C's

דגשים לקניית יהלום - Diamond The 4 C's

מאז ומעולם יהלומים היו חבריה הטובים של האישה. אין אישה אשר לא שמחה לקבל תכשיט יפה ועוד יותר אם הוא מגיע משובץ  ביהלום. היהלום הוא לב התכשיט, ובהתאם גם עולה כך. כאשר קונים תכשיט יהלום מדובר בהשקעה לכל דבר. יש כאלו המשקיעים את כספם במניות, אחרים  בנדל"ן ויש כאלו שגם משקיעים ביהלומים. יהלום איכותי הינו מוצר בעל ערך כספי גבוה ביותר, אך בשביל לקנות יהלום בעל ערך אנו חייבים לדעת מהם הערכים המקצועיים המרכיבים את ערכו של היהלום ושווי הכספי.

היהלום מורכב מארבעה ערכים מקצועיים עיקריים -The 4 C's

א.גודל היהלום –מידת משקל ביהלום היא "קרט" (Carat).  1 קרט =100 נקודות, כאשר יהלומים מתחילים ממשקל 1 נק'. כאשר אנו מגיעים לבחור תכשיט יהלום נבקש מהחנות לדעת כמה קרט יש בתכשיט, נתון זה אחד המרכיבים החשובים באיכות התכשיט ומחירו. אבן עם משקל קרט גבוה, תמיד תהיה יקרה ממספר רב של אבנים באותו משקל. לדוגמא:אבן שהיא חצי קרט (0.50 נקודות) יקרה בהרבה יותר מ50 אבני יהלומים של 1 נקודה (ביחד יוצא 0.50). בבואכם לרכוש תשאפו לרכוש תכשיט המשובץ באבן אחת גדולה ולא מאשר מספר אבנים קטנות.

 

ב.צבע היהלום – ישנם היום 3 צבעיים עיקריים ליהלום צהוב, שחור לבן.  אנו נתרכז בצבע הלבן שהוא הנחשב ביותר והמסחרי ביותר. אנו נשאף לבחור צבע לבן מבריק שנותן יפי וחיים לאבן. גם בצבע הלבן יש מנעד צבעים החל מצבע D  היוקרתי ועד צבע Z הצהוב ושאינו מומלץ כלל לקניה. כאמור לכול צבע יש אות שמגדירה אותו, כאשר  שלושת הצבעים החזקים הם D ,E ,F  צבע D  הוא היקר ביותר , לאחריו ישנם עוד שני צבעים שהם נקראים צבעיים מסחריים שרוב השוק מחזיק בהם צבע G,H שאר הצבעים לא מומלצים לקניה.

 

ג.ניקיון – יהלום נקי הינו יהלום שאין בו גלצי'ם (סדק פנימי או חיצוני- דומה לסדק על חלון), ללא בועות אוויר וללא נקודות שחורות. לרמת הניקיון ביהלום יש סיווג שמתחלק לשלושה

1.ניקיון שרואים רק בהגדלה מקרוסקופית *40 אשר נחשב ניקיון גבוה מאוד מדירוג IF-VVS2

2.ניקיון בהגדלה מקרוסקופית *10 אשר ניתן לראות במשקפת יהלומים רגילה בדירוג vs1-si3

3.ניקיון שרואים בעין רגילה מi1-i3הניקיון המסחרי המומלץ לקנייה הוא VS2-SI2

ד.חיתוך ורמת ליטוש ביהלום - לכל יהלום יש הגדרה מקצועית מהם הסטנדרטים לצורה וליטוש של היהלום , צורת הליטוש משפיע על יופי הברק של היהלום ולכן פרמטר זה הוא חשוב מאוד. יש 4 רמות ליטוש 1. Excellent (מצוין ) 2. Very good(טוב מאוד) 3.Good(טוב)4.FAIR (חלש). ההמלצה הטובה היא Excellen Very good.

בחירת יהלום איכותי מושפע משקלול כלל הפרמטרים הללו ותלוי כמובן בתקציב. על מנת לרכוש יהלום עם שקלול פרמטרים גבוה בהתאם לתקציב יש לבחור אנשי מקצוע עם ניסיון ומוניטין אשר יכולים להביא לכם את היהלומים ברמה הגבוהה באיכות ובמחיר הטוב ביותר.

הכותב הוא מוני בן שמעון , יצרן יהלומים בבורסה ליהלומים ברמת גן , משנת 1975 והבעלים של חברת "בן שמעון תכשיטי יהלומים"

הפרטים נשלחו. תודה!